Cпадкова справа

Спадкування:

Прийняття спадщини?
За законом або за заповітом?
Строки для прийняття спадщини?
Черговість спадкування та поділ майна між спадкоємцями?
Обов’язкова частка в спадщині за заповітом?
Усунення від права на спадкування?
Оформлення спадщини – куди звернутися?

Що потрібно знати про спадщину?

Спадкове право являє собою сукупність правових норм, що встановлюють порядок переходу прав та обов’язків померлої особи (спадкодавця) за правом спадкування до однієї або кількох осіб (спадкоємців). Зі смертю людина перестає існувати фізично, але значна кількість цивільних відносин, у яких вона була носієм прав та обов’язків, переживає її. Вони мовби відкриваються, готові перейти під вольовий диктат іншої особи.

Що таке спадок?

Спадкування – це перехід майнових і окремих особистих немайнових прав та обов’язків спадкодавця до його спадкоємців. Сукупність цих прав та обов’язків і є спадщиною. До складу спадщини не входять деякі особисті немайнові права спадкодавця, зокрема, право на участь у товариствах та право членства в об’єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами. Якщо особі було завдано каліцтво або інше ушкодження здоров’я і вона після цього через деякий час померла, право на отримання відшкодування шкоди припиняється, оскільки нікому іншому воно належати не може. В той же час, якщо за життя потерпілого шкода, викликана ушкодженням його здоров’я, не була відшкодована, право вимоги виплати невиплачених спадкодавцю сум входить до складу спадщини.

Не входить до складу спадщини також право на аліменти, пенсію, допомогу та інші соціальні виплати, а також права та обов’язки спадкодавця як боржника та кредитора, якщо вони нерозривно пов’язані з його особою і відповідно до статті 608 Цивільного кодексу України припиняються у зв’язку з його смертю.

Спадкодавцем може бути лише фізична особа (громадянин України, іноземний громадянин або особа без громадянства). Перехід прав та обов’язків юридичної особи у разі припинення її діяльності регулюється іншими нормами законодавства, які не є нормами спадкового права. Майте на увазі що спадкоємці, які приймають спадщину, автоматично приймають й борги спадкодавця. Тому перед прийняттям спадщини варто пересвідчитися, чи не перевищують борги спадкоємця вартість спадщини.

Cвідоцтво про право на спадщину

Законодавець визначає, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцям із часу її відкриття. Юридичним оформленням права на спадщину є видача нотаріусом за місцем відкриття спадщини спадкоємцям, які прийняли спадщину, свідоцтва про права на спадщину.

При видачі такого свідоцтва нотаріус зобов’язаний встановити факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства за заповітом або за законом осіб, які подали заяву про видачу свідоцтва, склад спадкового майна, на яке видається це свідоцтво, та перевірити факт належності такого майна спадкодавцю, наявність претензій кредиторів. На підтвердження цих обставин спадкоємцями повинні бути подані нотаріусу відповідні документи.

Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному спадкоємцю окремо з визначенням його частки в спадковому майні. Видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, строком не обмежена.

Отримання такого свідоцтва є правом спадкоємця, яке він може реалізувати у будь-який час по закінченні строку, встановленого для прийняття спадщини.

Порядок отримання спадщини без заповіту

Якщо спадкодавець не залишив заповіт, то в такому випадку спадщина отримують відповідно до прийнятої законом черговості. Якщо спадкоємців першого ступеня немає, – успадкують родичі другого ступеня і так далі.
Спадкоємці першого ступеня споріднення:

Спадкоємці першого ступеня споріднення:
Другий ступінь спорідненості:
Родичі третьої черги:

Четверта черга: особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю менше 5 років до моменту відкриття спадщини (сюди відносяться цивільні чоловік / дружина).

П’ята черга: інші родичі спадкодавця, в тому числі і утриманці. 

У п’яту чергу право на спадкування за законом одержують утриманці спадкодавця, які не були членами його сім’ї, а також інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно. Онуки (правнуки), прабаба, прадід, племінники спадкодавця не включаються до складу жодної з черг спадкоємців за законом. Але з цього не можна зробити висновок, що вони не закликаються до спадкування ні за яких обставин. Вищезазначені особи є спадкоємцями за законом, якщо на момент відкриття спадщини немає в живих того родича, який був би спадкоємцем. Вони спадкують ту частку, яка б йому належала, якби він був живий. Таке спадкування є спадкуванням по праву представлення.

Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у випадку відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення таких спадкоємців від спадкування, неприйняття усіма спадкоємцями попередньої черги спадщини або відмови від її прийняття шляхом подачі відповідної заяви про відмову нотаріусу за місцем відкриття спадщини.

Реалізація права на спадкування

Реалізація права на спадкування спадкоємцем, закликаним до спадкування, здійснюється шляхом прийняття ним спадщини з подачею до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини заяви про її прийняття в шестимісячний строк, який починається з часу відкриття спадщини. Вчинення таких дій не вимагається, якщо спадкоємець постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини і протягом шестимісячного терміну, встановленого для прийняття спадщини, не заявив про відмову від неї. Малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, якщо ними не подана заява про відмову від прийняття спадщини, яка до того ж не була відкликана ними протягом строку, встановленого для її прийняття.

Прийняття спадщини повинно бути безумовним і беззастережним. Спадкоємець не може прийняти лише частину спадщини і відмовитись від іншої або висунути інші умови, на яких він приймає спадщину.

Чому саме Олексій Сичов?

Якісне написання документів
Ми не прагнемо швидкості на шкоду якості. В більшості випадків в спадкових справах достатньо часу для ретельного вивчення матеріалів та підготовки документів, тому ми не обіцяємо «подати позов завтра». Адже в даній категорії справ помилка на стадії підготовки може призвести до прийняття судового рішення, яке не завжди влаштовує Клієнта. Ви можете бути впевнені, що Вашій справі приділять максимум уваги, а всі процесуальні документи будуть враховувати судову практику вищих судових інстанцій.

Доступні ціни
Наші ціни в середньому не вище ринкових у місті Києві та області. В даній категорії справ не варто намагатися допомогти якомога більшій кількості людей, встановивши нижчу ціну за послугу. Дуже часто такі справи можуть тривати роками і за цей час ми з Вами стаємо майже друзями. І ми хочемо щоб ви поверталися до нас і з інших юридичних питань – адже життя продовжується.

Націленість на результат

Ми намагаємося працювати на результат. Навіть якщо результат виявиться не таким, яким його бачив Клієнт, чи на який ми разом очікували (буває і так), я буду намагатися щоб Клієнт залишався задоволеним. Це може бути й безкоштовна допомога в іншій справі, й знижка на певну послугу. Наш План максимум - досягти поставленої Клієнтом мети, мінімум - залишити клієнта з почуттям, що він не даремно витратив свої час та гроші.

Cертифікати 

 

Спадкова справа і всі труднощі, пов’язані зі спадщиною Вам допоможе розв’язати досвідчений адвокат по спадковим справам Олексій Сичов. Залишайте заявку на зворотній зв’язок і я обов’язково Вам зателефоную. Загальна консультація по телефону – БЕЗКОШТОВНО.

Адреса

07400, Київська обл., м. Бровари, вул. Київська, буд. 235-А, офіс 116-2 (ЖК Madison Gardens)

Телефон